Robotik cerrahide böbrek kanseri ameliyatı nasıl yapılır?

Robotik cerrahide böbrek kanseri ameliyatı nasıl yapılır?
Böbrek kanserinin asıl tedavi alanı cerrahidir. Böbrek kanserinin cerrahi tedavisinde bir çok alternatif yaklaşım mevcuttur. Bunlar açık cerrahi, laparoskopik cerrahi ve robotik cerrahidir. Cerrahi yöntemlerine bakıldığında bazen böbreğin tamamının bazende böbreğin hastalıklı kısmının alınması gerekebilir. Böbrek kanseri tedavisinde genel eğilim böbreğin hastalıklı kısmını alarak sağlıklı böbrek dokusunu koruma yönündedir.

Açık cerrahide kullanılan bıçak yarası vücutta en çok zor iyileşen yara biçimidir. Robotik cerrahide hastanın karın bölgesi  gaz ile şişirildikten sonra küçük borular takılarak, robotun enstrümanları hastanın karnına ilerletilerek ve ameliyat bu şekilde gerçekleştirilir. Ameliyatı yapan doktor konsolda oturur  ve robotik enstrümanları kontrol ederek ameliyatı gerçekleştirir.
Robotik cerrahide hem böbreğin tamamının alınması hemde hastalıklı kısmının alınması diğer 2 yönteme kıyasla daha hassas ve detaylı olarak yapılır. Bu ameliyatlardan sonra hasta daha kısa sürede ayağa kalkar ve normal yaşantısına döner.
Robotik cerrahi avantajları
- Ameliyat kesilerinin küçük olması ve büyük kesilerin olmaması
- Ağrı hissinin daha az olması
- Kanamanın daha az olması
- Kan nakli ihtiyacının azalması
- Dış ortam ile temasın az olmasından dolayı, enfeksiyon kapma riskinin düşmesi
- Günlük yaşantıya çok kısa sürede dönülmesi
- Kozmetik olması